رئیس اتحادیه سراسری پوشاک در گفت‌وگو با مهر: باورهای قومی، ملی و ایمانی در عرصه پوشاک مدارس لحاظ شوند

رئیس اتحادیه سراسری پوشاک در گفت‌وگو با مهر: باورهای قومی، ملی و ایمانی در عرصه پوشاک مدارس لحاظ شوند

1398/12/14

ابوالقاسم شیرازی می‌گوید، فعالان در حوزه پوشاک مدارس نباید از این نکته غافل شوند که ذائقه مصرف‌کنندگان محصولات مد و لباس، براساس الگوهایی که به جامعه عرضه می‌شود، ساخته یا تغییر می‌کنند.

رئیس اتحادیه سراسری پوشاک در گفت‌وگو با مهر: باورهای قومی، ملی و ایمانی در عرصه پوشاک مدارس لحاظ شوند

ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه سراسری پوشاک، درباره شکل‌گیری انجمن فرهنگی هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس به خبرنگار مهر، گفت: تشکیل انجمن‌ها در عرصه مد و لباس، زمینه مناسبی را برای تجمیع آرا و نظرات و اشتراک دستاوردها و خلاقیت‌ها در تبیین هر آنچه که اندیشه، فرهنگ و اصالت ایرانی است، فراهم می‌آورد و از همین رو، شکل‌گیری این انجمن را نیز باید به فال نیک گرفت.

شیرازی با اشاره به اینکه مخاطبان عرصه مد و لباس عمومیت بیشتری نسبت به سایر عرصه‌های فرهنگی و هنری دارند، اذعان کرد: این حوزه فرهنگی و هنری آمیخته با صنعت با وجود پیشینه‌ای کمتر حداقل در برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای مرتبط، توانسته به شکل جهشی روند مطلوبی را در کشور طی کند و در این راستا، انجمن فرهنگی هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس می‌تواند این عرصه را به دوران بلوغ و بالندگی خود در سراسر کشور برساند.

او تصریح کرد: در این میان فعالان در حوزه پوشاک مدارس نباید از این نکته غافل شوند که ذائقه مصرف‌کنندگان محصولات مد و لباس، بر اساس الگوهایی که هر از چندگاه به جامعه عرضه می‌شود، ساخته و یا تغییر پیدا می‌کند.

رئیس اتحادیه سراسری پوشاک بیان کرد: در زمینه پوشاک مدارس، جامعه هدف به دنبال تأمین این خواسته به‌حق خود با استفاده از طرح‌ها و الگوهای جدید و چشم نواز است، حتی اگر در بدو امر چنین الگو و طرحی هیچ سنخیتی با باورهای قومی، ملی و ایمانی او نداشته باشد و این از وظایف و مسئولیت‌های انجمن پوشاک مدارس است که با ارائه الگوهای مناسب و متعارف، ذائقه جامعه دانش آموز را هدایت کند.

او گفت: عرصه مد و لباس کشور متأثر از جریانات به روز آن در دنیا و موج عظیم و سهمگین مد و لباس خارجی با وجود همه ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها و بالندگی‌هایی که طی این چند سال به دست آورده است، باید بتواند با قدرت در تمامی زمینه‌ها ورود کند و تشکیل انجمن فرهنگی هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس در همین راستا یک نیاز مبرم به شمار می‌رود.

شیرازی با اشاره به اینکه ایران اسلامی سرشار از جلوه‌های باشکوه فرهنگی ارزشی است که هر کدام از آن‌ها در صورت بروز خلاقیت و حتی به مقادیر کم می‌توانند سرلوحه کارهای ما در امور فرهنگی و هنری قرار گیرند تأکید کرد: این رویکرد باید به شکل جدی در عرصه پوشاک مدارس جاری و ساری باشد تا الگویی برای طراحی و تولید انبوه محصولاتی باشد که در عین زیبایی و شکوه، مبین همه ارزش‌ها و باورهای اعتقادی و ملی هستند.