کیفیت پوشاک مدارس را می‌توان بدون تغییر قیمت تا 40 درصد افزایش داد

کیفیت پوشاک مدارس را می‌توان بدون تغییر قیمت تا 40 درصد افزایش داد

1398/10/12

رئیس انجمن طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس با اشاره به اینکه عامل اصلی نارضایتی اولیا و دانش آموزان در هنگام خرید لباس، ضعف در طراحی و الگوسازی است، گفت: کیفیت پوشاک مدارس را می‌توان بدون تغییر قیمت تا 40 درصد افزایش داد.

کیفیت پوشاک مدارس را می‌توان بدون تغییر قیمت تا 40 درصد افزایش داد

گروه اجتماعی خبرگزاری فارس،  طبق قانون ساماندهی مد و لباس کشور، نهادها و سازمان‌های متعددی ملزم به همکاری و ایجاد تعامل سازنده با انجمن پوشاک مدارس هستند،  موضوع سلامت جسمی قشر محصل و دانش‌آموز را در مصادیقی متبلور دانست که به اذعان بسیاری از نمایندگان جامعه پزشکی و روانشناسی، جنبه‌های روحی و روانی را نیز در بر می‌گیرد.

 از پوشاک و البسه‌ای که متناسب با آناتومی و کالبد باید طراحی و تولید شود تا استفاده از بهترین مواد و متریال برای تولید چنین اقلام مصرفی که باید از مرغوب‌ترین اجناس انتخاب و تهیه شوند.

چنین الزام و مقرراتی است که نیاز ورود نهادی تخصصی با افراد کارآمد و متخصص را به‌منظور رعایت کلیه این جوانب و نظارت بر نحوه اجرا و تولید چنین محصولی بر اساس الگوهای استاندارد جهانی واجب می‌سازد.اغلب مدارس و مراکز آموزشی در سراسر دنیا از قانونی مبنی بر متحدالشکل بودن البسه محصلان تبعیت می‌کنند، قالبی که به‌عنوان یونیفورم و یا روپوش مدارس تلقی شده و علاوه بر توجه به فرم، رنگ و تنوعی که باید برای افزایش روحیه، ارتقای سطح پویایی و شادی این قشر متأثر از روانشناسی رنگ منجر می‌شود، باید بر طرح اثر و جنس و نوع پارچه به‌کاررفته در چنین پوشاکی نهایت دقت صورت گیرد تا در سلامت دانش‌آموز خللی وارد نشود.

از همین رو هم‌زمان با سال رونق تولید ملی، انجمن فرهنگی هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس در ذیل کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و به‌تبع آن، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور جمعی از افراد متخصص، فعال و دغدغه‌مند در عرصه لباس مدارس آغاز به کارکرده است.

 با حمید یوسفی رئیس انجمن فرهنگی هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس در این زمینه به گفت‌وگو پرداختیم که مشروح آن را در ادامه خواهید خواند.

* آقای یوسفی لطفاً درباره چرایی شکل‌گیری و تأسیس انجمن فرهنگی هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس توضیح دهید.

اوایل سال 97 به پیشنهاد دبیر وقت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور پروژه مطالعاتی برای تشکیل یک‌نهاد تخصصی و مستقل برای ساماندهی عوامل مرتبط با پوشاک مدارس و ایجاد بستری برای افزایش کیفیت طراحی و تولید این محصولات آغاز شد که پس از طی یک پروسه 9 ماهه به کمک صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه کودک و نوجوان و همچنین عوامل مؤثر در تولید پوشاک مدارس در قالب طرحی با عنوان تأسیس انجمن فرهنگی هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس ایران به کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ارائه شد.

گستردگی تأثیر پوشاک مدارس در بخش‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و همچنین تأثیر آن بر جریان‌سازی در حوزه مد و لباس و ایجاد ذائقه برای کودکان با در نظر گرفتن تمامی المان‌های ملی، مذهبی و جغرافیایی از مهم‌ترین موضوعاتی بودند که در ترسیم اهداف کلان انجمن مؤثر بوده‌اند. البته لزوم توانمندسازی تولیدکنندگان پوشاک مدارس برای افزایش کیفیت پوشاک مدارس و باورمندی در استفاده از کالای ایرانی به‌عنوان یک محصول باکیفیت نیز ازجمله ارکان هدف‌گذاری برای ایجاد چنین نهادی است.

* کدام نهادها و مجموعه‌های سازمانی می‌توانند با این انجمن تعامل داشته باشند؟

تمامی سازمان‌ها و نهادها ازجمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش‌وپرورش، وزارت صنعت، معدن و تجارت، صداوسیما و شهرداری و سایر نهادهایی که تعامل با آنها در پیشبرد اهداف پیش‌بینی‌شده در اساسنامه مؤثر باشند، طبق قانون ساماندهی مد و لباس کشور ملزم به همکاری و ایجاد تعامل سازنده با انجمن پوشاک مدارس هستند.

* چه گروه‌ها و بخش‌هایی برای انجمن در نظر گرفته‌اید؟ لطفاً حیطه وظایف هر بخش را شرح دهید.

برای حل ریشه‌ای مسائل و معضلات حاکم بر حوزه پوشاک مدارس، نیاز به همراهی همه عوامل تأثیرگذار دراین‌باره است و بر این اساس اعضای تشکیل‌دهنده مجمع عمومی انجمن متشکل از هشت گروه کلی هستند و سایر داوطلبان نیز می‌توانند هم‌زمان در یک یا چند گروه با توجه به شرایط عضویت که در پرتال انجمن تنظیم‌شده قرار گیرند. طراحان پارچه و لباس، تولیدکنندگان پوشاک، بافندگان پارچه و نخ و مدیران مدارس ازجمله این گروه‌ها هستند.