تشکیل انجمن پوشاک مدارس، گامی بلند در مسیر حمایت از حقوق فرزندان ایران است

تشکیل انجمن پوشاک مدارس، گامی بلند در مسیر حمایت از حقوق فرزندان ایران است

1398/10/12

فریده جلالی روانشناس و عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان می‌گوید انجمن فرهنگی و هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس باید در راستای ایجاد زمینه‌های رشد جسمی، ذهنی، عاطفی و اجتماعی دانش‌آموزان از مسیر اصلاح فرهنگ پوشش اقدام جدی کند.

تشکیل انجمن پوشاک مدارس، گامی بلند در مسیر حمایت از حقوق فرزندان ایران است

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، تشکیل انجمن پوشاک مدارس گامی بلند برای حمایت از حقوق فرزندان ایران است،  اهمیت لباس کودک و لباس فرم مدارس بر کسی پوشیده نیست، ضرورت تشکیل انجمن فرهنگی و هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس را با «فریده جلالی» روانشناس و عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان  به گفتگو نشسته ایم که در زیر می آید:

 

ضرورت تشکیل انجمن فرهنگی و هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس چیست؟ 

تعلیم، تربیت، بهداشت و درمان کودکان و نوجوانان از جهات مختلف قابل‌بررسی بوده و به نظر می‌رسد شناساندن و تفهیم راهکارهای تحقق این موضوعات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و چه‌بسا موضوع پوشش این قشر از جامعه نیز در همین حیطه قابل بحث و بررسی باشد.

 

با توجه به اهمیت موضوع لباس فرم مدارس آیا این لباس در حوزه تأمین حقوق بدیهی کودکان و نوجوانان است؟

لباس و پوشش یکی از مهم‌ترین ارکان رشد و پیشرفت جسمی و ذهنی دانش آموزان کشور به شمار می‌رود، از دیدگاه روانشناسی، جنس، رنگ و طرح لباس، تأثیر بسیاری بر ایجاد حس راحتی و آرامش در افراد دارد به‌ویژه وقتی قرار است یک لباس واحد برای ساعت‌های طولانی بر تن فرد قرار گیرد. بااین‌همه و نظر به درک این موضوع توسط جامعه فعال در آموزش‌وپرورش کشور اما متأسفانه شاهد آنیم که وضعیت لباس فرم دانش‌آموزان به‌ویژه در مناطق محروم، وضعیتی غیراستاندارد و نابسامان است. هرچند که نهادهای متعددی باید به موضوع لباس فرم مدارس فرزندانمان توجه کنند اما به دلیل تعدد مشکلات و موضوعات موردبحث و توجه، این مسئله جدی و مهم مورد غفلت واقع‌شده است. به‌طور مثال در همین انجمن حمایت از حقوق کودکان، آگاهی دادن و آموزش حقوق کودک به خانواده‌ها، نهادهای اجتماعی و افرادی که به‌نوعی با کودکان سروکار دارند از یک‌سو و تلاش درراه پیشگیری و کاهش بی‌توجهی و هر نوع سوء رفتاری که به‌سلامت جسمی و روانی کودکان آسیب می‌رساند از سویی دیگر در زمره اولویت‌های ما بوده است اما به دلیل تعدد موضوعات، هیچ‌وقت فرصت پرداخت علمی و جامع به مسئله لباس مدارس دانش آموزان و آسیب‌ها و پیامدهای پوشش نامناسب به ما دست نداده است.