آثار نخستین مسابقه سراسری طراحی پوشاک مدارس، داوری شد

آثار نخستین مسابقه سراسری طراحی پوشاک مدارس، داوری شد

1399/03/13

آثار رسیده به نخستین مسابقه سراسری طراحی پوشاک مدارس در دو بخش تصویرسازی شامل طراحی‌های خطی و اسکیس و همچنین آثار اجراشده و طرح‌های فیزیکی، مورد داوری قرار گرفتند.

آثار نخستین مسابقه سراسری طراحی پوشاک مدارس، داوری شد

به گزارش روابط عمومی انجمن فرهنگی هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس ایران، بالغ‌ بر 500 اثر رسیده به نخستین مسابقه سراسری طراحی پوشاک مدارس، روز گذشته دوشنبه 12 خرداد در محل انجمن فرهنگی هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس ایران، مورد داوری قرار گرفتند.

این آثار در دو بخش تصویرسازی شامل طراحی‌های خطی و اسکیس و همچنین آثار اجراشده و طرح‌های فیزیکی، طی فرصتی سه‌ماهه و از زمان انتشار فراخوان این رویداد به این انجمن ارسال شدند.

اعضای هیئت‌ داوران نخستین مسابقه سراسری طراحی پوشاک مدارس را فاطمه بهرامی؛ عضو هیئت‌علمی جهاد دانشگاهی و مدرس دانشگاه در بخش عفاف و حجاب، معصومه طلوع زمانی؛ مدرس دانشگاه و از چهره‌های پیشکسوت عرصه طراحی لباس و دوخت در بخش الگو و دوخت، هدی فرهنگ انصاری؛ طراح لباس و روانشناس در بخش روانشناسی، لیلا مناف‌پور؛ طراح مد و لباس و مدرس دانشگاه در بخش هنری و مریم احمدی؛ طراح مد  و لباس و مدرس دانشگاه در بخش طراحی تشکیل دادند و تمامی آثار را طی یک روز داوری کردند.

این گزارش حاکی است، خلاقیت، نوآوری و ابتکار موجود در مدل، رعایت اصول علمی در حوزه طراحی، استفاده از دانش فنی در الگو و دوخت، ایمنی سلامت و روانشناسی و همچنین عفاف و حجاب از جمله شاخص‌های داوری بودند.

همچنین نوآوری در طراحی، انتخاب مناسب رنگ و تناسب تزئینات و ملحقات لباس در بخش هنری، تناسب خطوط و برش‌ها با کاربرد لباس، ایجاد کیفیت بصری و ارتباط نقش پارچه با مدل در بخش طراحی، قابلیت الگوسازی و تولید انبوه در بخش الگو و دوخت، انتخاب پارچه مناسب ازنظر بهداشت و سلامت و تأثیر طرح لباس در بهداشت روان و نظم‌پذیری دانش‌آموزان و راحتی و کاربردی بودن لباس در بخش روانشناسی و نیز استفاده مناسب از طراحی متناسب با فرهنگ پوشش اسلامی ایرانی و ایجاد علاقه‌مندی در دانش آموزان به الزامانت پوشش در کشور از جمله مؤلفه‌های داوری در بخش عفاف و حجاب این دوره از مسابقه به شمار می‌رفتند.

لازم به ذکر است، فراخوان نخستین مسابقه سراسری طراحی پوشاک مدارس، بهمن‌ماه سال گذشته با اهدافی همچون شناسایی و معرفی طراحان برتر پوشاک مدارس کشور، ایجاد فضای رقابتی سالم میان طراحان عرصه مد و لباس در حوزه پوشاک مدارس، تشویق طراحان به ارائه طرح و الگوهای متناسب با نیاز دانش‌آموزان و با در نظر گرفتن شأن جامعه دانش‌آموزی، کمک به ارتقای سطح طراحی پوشاک مدارس با الهام از نمادهای هنر ایرانی اسلامی و کشف استعدادهای نو و همچنین ایجاد بانک اطلاعاتی و معرفی به بخش تولید منتشر شد.

یادآورمی‌شود، آثار برگزیده این رویداد پس از جمع‌بندی آرای داوران، از سوی انجمن فرهنگی هنری طراحان و تولیدکنندگان پوشاک مدارس ایران معرفی و صاحبان آنها، مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.